Kodickova

Bc. Jitka Kodíčková

 

oddělení paliativní péče Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Praha

V dětství se Jitka Kodíčková po vzoru svého tatínka veterináře chtěla starat o zvířata. Vše ale dopadlo jinak. Vystudovala střední zdravotnickou školu a už 32 let pečuje o lidi.

Pracovala v různých nemocnicích, i v domácí péči, nyní na paliativním oddělení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Zde se stará o pacienty v terminálním stadiu jejich onemocnění i o jejich blízké. Jako všichni ostatní, kteří pečují o lidi blížící se smrti, se jim snaží být nablízku, být zde pro ně a setrvat s nimi až do konce. Někdy se podaří, že se s nemocným stihne rozloučit i rodina. Lidé odcházejí smíření, a to je pro sestru Jitku ubezpečení, že je tato práce potřebná a důležitá.

Sestra Kodíčková je vlídná, obětavá a dá se na ni spolehnout. Je velkou oporou nejen staniční sestry, ale i celého týmu oddělení paliativní péče. Obzvláštním přínosem je pro své oddělení v posledním roce, kdy pracovně podpořila odcházející staniční sestru a pomáhala se zapracováním nastupující staniční sestry. Tímto postojem zaštítila kontinuální a kvalitní vedení tohoto pracoviště. 

Sestra Jitka je velmi energická, neumí se mračit a její úsměv, s kterým poletuje po oddělení, je pohlazením. Právě pro svůj elán, chuť do práce, smysl pro humor a entuziasmus je v kolektivu velmi oblíbená. Podle slov kolegyň z nemocnice je sestra Jitka „anděl, který má srdce tam, kde má být“.

„Vážíme si jejího lidského přístupu k pacientům, kolegům, návštěvám, prostě k celému svému okolí. Její znalosti z oboru paliativní péče jsou pro nás nesmírně cenné. Umírání v jejích rukách je prostě dar,“ píše v nominačním dopise Mgr. Dobromila Sukupová, hlavní sestra nemocnice.

Jitka Kodíčková je vdaná. Se svým manželem má dceru, druhou dceru vyvdala už jako dospělou.

Má ráda přírodu. Ve volném čase chodí po horách, v zimě si ráda zalyžuje. Jejím největší koníčkem, jak se smíchem říká, je spánek.